• Rower – film o pasji, niepełnosprawności i RaceRunning Rower – film o pasji, niepełnosprawności i RaceRunning

    Obejrzyj
  • Czym jest RaceRunning? Czym jest RaceRunning?

    Dowiedz się więcej

Czym jest Frame Running?

Fundacja Złotowianka wprowadza w Polsce RACERUNNING.

To nowość w naszym kraju – sport dla osób niepełnosprawnych. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze.

RaceRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji – jego fenomen polega na tym, że rehabilitacja odbywa się niejako przy okazji. RaceRunning poznałyśmy dzięki wizycie w Szwecji u naszej podopiecznej. Szybko nawiązałyśmy kontakt z Duńczykami, twórcami tej dyscypliny, i – jako pierwsza organizacja w Polsce – postawiłyśmy na coś, czym zafascynowana jest cała Skandynawia, Brazylia, Wielka Brytania, Węgry, Rosja, USA i wiele innych krajów. Zaprosiłyśmy do Złotowa Mansoora Siguidi, twórcę RaceRunning, by wprowadził nas w świat tej dyscypliny sportu dla niepełnosprawnych. Pierwsze rowery kupiliśmy w Danii, za zebrane w ramach akcji KILOMETRY DOBRA pieniądze.

Stworzyliśmy dwie sekcje RaceRunning, pierwsi polscy niepełnosprawni mogli po raz pierwszy w życiu pobiec! Problemem była cena roweru – zbyt wysoka jak na polskie warunki. Postanowiłyśmy więc produkować te rowery u siebie, wierząc, że to zmniejszy ich koszt. Efekt? Od miesiąca nasza fundacja może sprzedawać rodzime, polskie mobileRy, które kosztują około 40% mniej niż duńskie. Mamy na to nie tylko zgodę Duńczyków, ale i deklarację zgodności i zgłoszenie Polskiego Instytutu Certyfikacji. RaceRunning ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Trenowanie na mobileRach ma wiele zalet prozdrowotnych, między innymi: redukcja stresu, wzrost odporności organizmu, poprawa koncentracji, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, poczucie samodzielności i wolności (w szczególności u osób poruszających się na wózku inwalidzkim).

Nasi podopieczni, niepełnosprawni Zbyszek, Karolina i Marcelina, w ubiegłym i w tym roku uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach RaceRuning w Danii. Byli jedynymi reprezentantami Polski! Na bieżni w Kopenhadze rywalizowali z Duńczykami, Szwedami, Anglikami, Rosjanami, Szkotami, Niemcami, Węgrami, Portugalczykami i Amerykanami. W 2016 roku Zbyszek wywalczył srebrny medal, w tym roku nasi biegacze wrócili z dwoma złotymi i jednym srebrnym krążkiem. Ta dyscyplina sportu prężnie rozwija się w Europie – po Skandynawii do grona sympatyków RaceRuning przyłącza się coraz więcej krajów. Do ubiegłego roku Polski wśród nich nie było. Liczymy, że już wkrótce RaceRunning stanie się dyscypliną paraolimpijską. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski deklaruje, że RaceRunning pojawi się na paraolimpiadzie w 2024 r. Zrobimy wszystko, by podopieczni Złotowianki byli w gronie reprezentacji Polski.

Fundacja Złotowianka jest oficjalnym przedstawicielem tej dyscypliny sportu na Polskę (http://www.racerunning.org/document/default.asp?documentID=304&id=276)