• Rower – film o pasji, niepełnosprawności i RaceRunning Rower – film o pasji, niepełnosprawności i RaceRunning

    Obejrzyj
  • Czym jest RaceRunning? Czym jest RaceRunning?

    Dowiedz się więcej

Frame Running

PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

To nowość w naszym kraju – sport dla osób niepełnosprawnych. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. RaceRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji – jego fenomen polega na tym, że rehabilitacja odbywa się niejako przy okazji.

RaceRunning wymyślili Duńczycy. W Polsce wprowadza go Fundacja Złotowianka

Sport ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jedyny warunek- sprawna, choćby w minimalnym stopniu, jedna kończyna dolna.

Trenowanie na mobileRach (polskich rowerach RaceRunning) ma wiele zalet prozdrowotnych, między innymi: redukcja stresu, wzrost odporności organizmu, poprawa koncentracji, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, poczucie samodzielności i wolności (w szczególności u osób poruszających się na wózku inwalidzkim).

Podopieczni Fundacji Złotowianka, niepełnosprawny Zbyszek, Leszek, Karolina i Marcelina w 2016, 2017 i 2018 roku uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach RaceRunning w Kopenhadze. W sierpniu 2018 Karolina i Marcelina były jedynymi reprezentantkami Polski podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy dla osób niepełnosprawnych w Berlinie. Na bieżniach w Danii i Niemczech nasi runnerzy rywalizowali z Duńczykami, Szwedami, Anglikami, Rosjanami, Szkotami, Niemcami, Węgrami, Portugalczykami czy Amerykanami.

Fundacja Złotowianka jest oficjalnym przedstawicielem tej dyscypliny sportu na Polskę

Ta dyscyplina sportu prężenia rozwija się w Europie- po Skandynawii do grona sympatyków RaceRunning przyłącza się coraz więcej krajów. Do 2016 roku Polski wśród nich nie było. Od niedawna RaceRunning jest już dyscypliną paraolimpijską. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski deklaruje, że RaceRunning pojawi się na paraolimpiadzie w 2024 r. Zrobimy wszystko, by podopieczni Złotowianki byli w gronie reprezentacji Polski.

Pomysłodawcą RaceRunning jest Mansoor Siddiqi, niepełnosprawny Duńczyk, którego marzeniem było wstać z wózka i… pobiec.